WRC: Fin obronił Finlandię
2 sierpnia 2010

Mikko Hirvonen (Ford) i Sebastien Loeb (Citroen) przed startem Rajdu Finlandii wskazywani byli na głównych pretendentów do wygrania 60. edycji tego szutrowego klasyka. Rajd wygrał Jari-Matti Latvala (Ford), który pogodził czołówkę WRC.Po prawdzie Latvala był ostatnią nadzieją Finów na obronienie domowego wyścigu. Jego kolega z teamu Forda, a zarazem lider zespołu Mikko Hirvonen zaprzepaścił szanse na wygraną już na czwartym odcinku specjalnym, kiedy po szybkim... zbyt szybkim przejściu przez jeden z licznych szczytów, nie oponawał samochodu i efektownie rolował zatrzymując się w lesie. Wypadek był na tyle poważny, że załoga została przetransportowana do szpitala, ale tam okazło się, że poza siniakami ani kierowcy, ani pilotowi nic nie jest.

Również Sebastien Loeb zawodził. Pierwszego dnia, startując jako pierwszy na trasie pełnił rolę odkurzacza i systematycznie tracił do Latvali jak i swojego młodszego imiennika i partnera z zespołu Citroen, Sebastiena Ogiera. Ostatecznie aktualny Mistrz Świata dojechał na trzecim miejscu, ustępując właśnie Latvali i Ogierowi. W ostatecznym rozrachunku kierowca Forda był szybszy od Ogiera o 10,1 s. zaś od Loeba o 26,0 s. Czwarty zameldował się Petter Solberg. Norweg startujący Citroenem C4 WRC stracił do lidera 30,7 s.

Piąty był Dani Sordo (Citroen C4), szósty Matthew Wilson (Ford Focus), siódmy Mads Oestberg (Subaru Impreza), ósmy rajdowy weteran Juha Kankkunen (Ford Focus). Dwie ostatnie punktowane pozycje zajęli kierowcy startujący w klasyfikacji Super WRC - Juho Hanninen i Per-Gunnar Andersson. Obaj startowali Skodami Fabia S2000. W tej samej klasyfikacji rywalizował także jedyny Polak w całej stawce, Michał Kościuszko. Krakowianin swoją Fabię S2000 dowiózł na 16 miejscu w klasyfikacji generalnej i piątej w klasie SWRC.

"Cieszę się, że ukończyliśmy ten rajd bez żadnych przygód i wywozimy z Finlandii kolejnych 10 punktów. Samochód spisywał się świetnie. Atmosfera na rajdzie była rewelacyjna, mnóstwo kibiców  i bardzo dużo polskich flag. Teraz już myślimy o Rajdzie Niemiec, w którym wystartujemy za trzy tygodnie. Na pewno będziemy chcieli potrenować, przed pierwszym w tym sezonie startem na odcinkach asfaltowych, ale jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że dalsza część sezonu będzie dla nas również pomyślna" - powiedział na mecie.

Źródło: mojeauto.pl
Komentarze


Brak komentarzy do tego artykułu. Zaloguj się aby napisać komentarz.
X

Serwis 4x4.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Czytaj więcej >>

Akceptuję Politykę plików cookies