Jaguar – tak tworzy się modę
28 lipca 2010

Departament Kolorów i Materiałów Jaguara, odpowiedzialny jest za planowanie i analizowanie trendów kolorystycznych na świecie z kilkuletnim wyprzedzeniem. Członkowie grupy szukają inspiracji w świecie mody, architektury, sztuki oraz stylu, aby stworzyć nowe kolory lakierów i materiałów. Obecnie specjaliści pracują nad paletą obowiązującą w Jaguarach w roku 2014 oraz trendami na dwa kolejne lata.Najnowocześniejsze formaty wideo umożliwiają wyświetlenie aż 281 bilionów kolorów, a to ponoć jedynie niewielka część z całej palety, jaką jest w stanie dostrzec ludzkie oko. Z tej nieskończonej grupy barw i odcieni Departament Kolorów i Materiałów ma za zadanie wyodrębnić 15-20 kolorów, które stworzą bazę kolorystyczną dla każdego modelu na kolejne lata. Specjaliści szukają nowych barw i tekstur, które są eleganckie, luksusowe, ale też sportowe.

Proces tworzenia nowej palety kolorów Jaguara trwa od 4 do 6 lat. Dzieli się na kilka faz:
•    wytypowanie grup barw
•    selekcja
•    testowanie farb i pigmentów
•    ostateczny wybór

Kolory projektowane są do konkretnego modelu samochodu – uwzględniają charakter auta oraz jego przyszłych użytkowników. Kolorystyka projektowana jest nie tylko do wszystkich modeli seryjnych, ale także do samochodów koncepcyjnych. Niejednokrotnie wersje limitowane dla podkreślenia ich unikatowości wyróżniają się wyjątkową barwą. Ponadto, projektanci biorą pod uwagę indywidualne preferencje użytkowników w różnych częściach świata. Przykładowo w bardziej ”słonecznych” stanach USA największym powodzeniem cieszą się jaśniejsze odcienie, takie jak Polaris White czy Liquid Silver.

Tegoroczna paleta 16 kolorów Jaguara składa się ze śmiałych, ostrych sportowych kolorów takich jak Polaris White czy Salsa Red, szerokiej gamy metalicznych odcieni – intensywnych i wysublimowanych. Większość z tych kolorów to najczęściej zamawiane ciemne niebieskości, czernie i szarości, ale gusta oraz trendy ewoluują i kolory Spectrum Blue, Clarnet czy Cashmere zyskują na popularności. Inne barwy zamierają – przykładowo niegdyś niezwykle popularny tradycyjny zielony stracił na znaczeniu w przeciwieństwie do ostrego Racing Green. Dlatego też musiał się przeistoczyć w bardziej dynamiczny Botanical Green.
 
„Jaguar od zawsze był kojarzony z marką elegancką i zmysłową, dlatego też kolory naszych samochodów muszą być spójne z duszą marki. Kolorystyka ma ogromny wpływ na tendencje zakupowe naszych Klientów, którzy dobierają lakier zgodnie z własnymi upodobaniami. Wbrew ogólnej modzie na kolor biały, Polacy kupujący Jaguary najczęściej decydują się na kolor czarny” – powiedziała Karolina Sobkowiak Jaguar Brand Manager.

W trakcie długiego procesu tworzenia nowego koloru – od koncepcji, po premierę, każda farba przechodzi dwuletni test jakości i wytrzymałości. Centrum badawcze firmy Dupont (dostawca farb dla Jaguara) w Phoenix w Stanach Zjednoczonych wystawia na działanie warunków atmosferycznych pokryte lakierem płytki aluminium. Przez dwa lata sprawdzana jest odporność pigmentów na wysokie temperatury oraz intensywne działanie promieni UV.

Przy tworzeniu nowych kolekcji największe domy mody korzystają z wyspecjalizowanych firm zajmujących się analizą trendów kolorystycznych. Kolekcje ubrań tworzone są z dwu- trzyletnim wyprzedzeniem. Natomiast proces przygotowywania palety barw nowych Jaguarów trwa mniej więcej tyle, ile zaprojektowanie kompletnie nowego modelu samochodu – cztery, pięć, a nawet sześć lat. Przyszłe kolory Jaguara kreują trendy, a nie się im poddają.

Źródło: www.jaguar.pl
Komentarze


Brak komentarzy do tego artykułu. Zaloguj się aby napisać komentarz.
X

Serwis 4x4.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Czytaj więcej >>

Akceptuję Politykę plików cookies