Radiowozy na prąd
27 lipca 2010

Pierwszy radiowóz na prąd już niebawem będzie w dyspozycji stołecznej policji. Przymiarki do zakupu ekologicznych pojazdów trwają od dawna. Ekoauta świetnie sprawdzą się w miejskich warunkach.Nie bez znaczenia są również niskie koszty utrzymania takich pojazdów.

Warszawa została wytypowana do programu pilotażowego, który przewiduje przekazanie „na próbę” pięciu ekoaut. Trafią do służb miejskich, m.in. wodociągów i straży miejskiej. Kierownictwo stołecznej policji bardzo szybko podjęło starania, aby w ramach tego projektu stać się jednym z użytkowników technologicznej nowości.

Policja, chcąc aktywnie włączyć się w pomysł, zaoferowała udostępnienie swoich obiektów do montażu ogólnodostępnych słupków elektrycznych.

Do stołecznej policji na kilka miesięcy trafi Fiat Panda o następujących parametrach: silnik AC synchroniczny 15 kW/92V, masa 840 kg, maksymalna prędkość 70 km/h, akumulator LiFePO4 160Ah 8 x 3,2 V nad silnikiem, akumulator LiFePO4 160Ah 20 x 3,2 V w podłodze bagażnika.

Elektryczne pojazdy korzystnie wpływają na użytkowników i środowisko. Charakteryzują się bezgłośną pracą, niskimi kosztami utrzymania oraz brakiem emisji spalin i zapachu paliwa. Umożliwiają recykling, odzysk energii przy hamowaniu i wjazd w strefy wyłączone z ruchu, zapewniają przyjemność jazdy, ponieważ auto nie posiada skrzyni biegów i zawsze „zapala”.

Na taki pojazd trzeba wydać około 60-70 000 zł netto. Jednakże koszty eksploatacji są nieporównywalnie niższe od tradycyjnych pojazdów spalinowych. Mają na to wpływ niskie koszty transportu, który w przypadku ekoaut wynoszą średnio około 3 zł/100 km, podczas gdy w przypadku aut spalinowych jest to kwota 30-40 zł/100 km. Koszt przejazdu elektrycznym wozem jest zatem niższy o około 10 razy.

Pojazdy nie emitują spalin do atmosfery i nie powodują wzrostu natężenia hałasu.

Źródło: http://www.samar.pl/__/__la/pl/__ac/sec,4/new/58862/__Polska-Radiowozy-na-pr%C4%85d.html
Komentarze


Brak komentarzy do tego artykułu. Zaloguj się aby napisać komentarz.
X

Serwis 4x4.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Czytaj więcej >>

Akceptuję Politykę plików cookies